Prohlášení Liber judicii za archivní kulturní památku
14. 7. 2017
charakteristika
Liber judicii (1407–1411), nejstarší městská kniha ve fondech Archivu města Plzně, první kniha soudní
Městské knihy společně s listinami a torzem městské registratury (písemností městské kanceláře) tvoří převážnou část nejstarších fondů Archivu města Plzně. Městské knihy vznikaly z úřední činnosti městské rady a městského soudu od založení města až do zřízení regulovaného magistrátu v roce 1788, pak z činnosti tohoto magistrátu až do jeho zrušení v roce 1850 a dále z činnosti obecní samosprávy a městských úřadů hospodářských a správních.
Nejstarší dochovanou městskou knihou je Liber judicii (kniha soudní) z let 1407–1411.
Jedná se o latinský rukopis o rozměrech 22 x 29,5 cm, obsahující 154 stran. Vazba je obálková měkká s vyztuženým hřbetem a klopou.
Kniha sloužila především k zapisování nesporných soukromoprávních záležitostí měšťanů a obyvatel města Plzně a vesnic jí patřících. Jsou zde ale i zápisy trestního soudnictví. Kniha obsahuje převody nemovitostí všeho druhu, dlužní zápisy, záznamy o zastavování movitých předmětů a jejich vyplácení, vklady trestního charakteru týkající se většinou soukromoprávních důsledků, které vyplynuly pro stranu z trestního řízení.
Soudní kniha poskytuje velké množství informací z oblasti správy, práva, sociálního, hospodářského i národnostního vývoje města a údaje o majetkoprávních transakcích osob napříč sociálním spektrem městské společnosti.
Je důležitým dokladem pro poznání života ve městě počátkem 15. století. Z jejích zápisů lze např. sestavit seznamy představitelů městské správy, rychtářů a přísežných konšelů na soudě zahájeném.
-
poznámka
Archivní kulturní památka č. 169
-
obrazy
-
události
20. 11. 2017
Výstava Archivní kulturní památky ve fondech Archivu města Plzně 1407
Vedena nejstarší dochovaná městská kniha, latinsky psaná kniha soudní-
související odkazy
-
autor
Fan, ŠPf