Prohlášení nejstaršího plzeňského typáře a listiny s jeho prvním dochovaným otiskem za archivní kulturní památku
14. 7. 2017
charakteristika
Nejstarší plzeňský typář byl dle odborníků vyroben krátce po založení města, tedy na samém sklonku 13. století.
Je vyroben z bronzu, jeho průměr je 85 mm, výška max. 3 mm, na zadní straně má přiletovanou tzv. kobylku o rozměrech 42 x 7 mm, s kruhovým otvorem pro zavěšení pečetidla na šňůru či řetěz.
Text v opisu, oddělený perlovcem od pečetního pole, zní: +SIGILLV.CIWITATIS.D(E).NOWA.PILSEN.REGI.BOh(EM)IE.
Obraz v pečetním poli tvoří na skále stojící brána se dvěma věžemi po stranách. V bráně stojí rytíř ve zbroji, v pravé ruce drží tasený meč, levicí si kryje prsa trojhranným štítem, na němž je dvouocasý korunovaný český lev. V postavě rytíře lze spatřovat panovníka – zakladatele města Václava II. Na hradbě stojí prostovlasá dívka, v pravici má prapor s dvouocasým lvem, v levici prapor s moravskou orlicí. Po bocích věží na okraji pečetního pole jsou dvě rostlinné ratolesti.
O autorství typáře se vedou spory. Někteří z vědců jeho vznik kladou do norimberské dílny, jiní v něm spatřují práci rytce královských pečetí Václava II.
Nejstarší otisk tohoto pečetidla je dochován na listině plzeňského měšťana Wolframa Zwinillingera ze 17. dubna 1307, která je uložena rovněž v Archivu města Plzně a kterou tento měšťan odkazuje kostelu sv. Bartoloměje v Plzni svůj pivovar a sladovnu.
Typář se používal nejméně do roku 1466, kdy si město pořídilo nové pečetidlo s městským znakem v pečetním poli. Obraz nejstaršího typáře si měšťané pravděpodobně někdy ve druhé polovině 15. století sami vložili do městského znaku jako srdeční štítek.
-
poznámka
Archivní kulturní památka č. 167
-
obrazy
-
události
20. 11. 2017
Výstava Archivní kulturní památky ve fondech Archivu města Plzně-
autor
Fan, ŠPf