* 19.10.1838 / 1840 Kozojedy † 9.9.1871 Plzeň
lupič a zloděj
pseudonym
Serinek
-
zajímavé okolnosti
Soudní líčení s Janem Janečkem a jeho kumpány s ním a jeho kumpány bylo sledováno mnoha lidmi a podrobně o něm informoval i dobový tisk.
Na jeho osobě byla provedena poslední veřejná poprava v tehdejší habsburské monarchii.příčina úmrtí
popraven provazem
-
vzdělání
nenavštěvoval žádné školy
od 11 let se potuloval a žil mezi lidmi špatné pověsti-
poznámky
Dne 25. 9. 1869 byl odsouzen na 18 let, trest si měl odpykat v c. k. trestnici v Kartouzích na Jičínsku. Z té se mu, společně s Josefem Janečkem a Františkem Janeczko, podařilo 24. 4. 1870 utéct. Drzost a opovážlivost zločinců dokazuje fakt, že ze střežené věznice uprchli mezi jednou a druhou hodinou odpolední.
Ihned po svém útěku se Janečkové stali postrachem východních Čech a posléze zejména Plzeňska, kam je jejich útěk zavedl. Směr jejich cesty poté lemovaly nejrůznější loupeže, přepadení, při kterých neváhali ani zabíjet. První obětí Jana Janečka, který podle svědků vystřelil smrtelnou ránu, se stal 9. 8. 1870 vojenský dovolenec, jenž se jim během pronásledování postavil do cesty. Za Janečky poté zůstaly ještě dva zmařené lidské životy – muž vezoucí chmel a obchodní příručí s kožemi vracející se z trhu z Radnic zpět do Plzně.
Dne 26. 10. 1870 po informaci, že oba hledaní se nacházejí v horomyslické hospodě, se podařilo zatknout Josefa Janečka. Jan byl zanedlouho chycen mezi Tymákovem a Lhůtou, kteréžto místo udal jeho komplic.-
obrazy
-
prameny, literatura
článek v odborném periodiku
"Jan Janeček a poslední veřejná poprava v Plzni"
Monografie
"Plzeňský pitaval"
-
události
9. 9. 1871
Poslední veřejná poprava v Rakousko-Uhersku 30. 5. 1871
Soudní líčení s Janem Janečkem a jeho kumpány-
autor
Fan
Jan Janeček
Aktualizováno: 03. 03. 2023