Litice
popis
Dříve samostatná obec Litice byla k Plzni připojena poprvé po druhé světové válce, a to konkrétně roku 1949. Tento svazek ovšem netrval dlouho a již v roce 1964 byly Litice vyčleněny jako samostatná obec okresu Plzeň-jih. K Plzni se vrátily až roku 1970 a od té doby jsou trvalou součástí západočeské metropole. Dnes jejich území tvoří samostatný Městský obvod Plzeň 6 – Litice, část ovšem spadá pod Městský obvod Plzeň 3.
Tamější ulice byly poprvé pojmenovány až krátce po polovině 20. století, tedy v době, kdy byly Litice připojeny k Plzni poprvé. Usnesením z roku 1957 dostalo 26 litických ulic své první a až na jednu výjimku i poslední názvy. Ovšem dnes se některé z těchto ulic nachází na území třetího plzeňského obvodu.
Většina tehdy pojmenovaných ulic byla nazvána neutrálním jménem, které odkazovalo na charakter konkrétní komunikace (Kamenitá, Široká apod.), název nějakého blízkého místa (Šlovická) a podobně. Z toho však vyčnívala dvě prostranství, a to Budilovo náměstí a Přeučilova ulice. O Vendelínu Budilovi se dozvíte mnoho zajímavých informací ve vedlejším článku, proto zde krátce zmíním pouze Františka Přeučila (1881–1951), což byl nejen ředitel a dlouholetý učitel litické obecné školy, ale také funkcionář Národní jednoty pošumavské v Liticích. Právě v ulici nazvané po něm stojí základní škola.
Další litické ulice byly pojmenovány až po opětovném připojení Litic k Plzni v roce 1970, ovšem ve větší míře až po roce 2000. Nicméně i tyto názvy mají neutrální význam, tj. odkazují na nějaké místní pojmenování, místo apod. Další osobnost se do jména litických ulic nedostala, a proto zde můžeme nalézt ulice nazvané jako Večerní, Za Farou, K Valše, Spádná atd. Ovšem všechny litické ulice nesou své první jméno. Jedinou výjimkou je ulice K Roli, která vznikla v roce 1957 jako ulice K Rokli. Dnešní název dostala až v roce 1985.
Více: https://umo6.plzen.eu/ a https://umo3.plzen.eu/-
obrazy
-
stavby
Základní škola Litice
Přeučilova 12/320-
ulice
-
objekty
Pomník americkým letcům
pomník: Spádná 0/01-
autor
Fan