Nová Hospoda
popis
Nová Hospoda je po Valše druhou nejmladší osadou, která byla přičleněna k Plzni. Osídlení v tomto prostoru je ale mnohem starší, neboť v blízkém lese a polích se nachází velké mohylové pohřebiště z doby bronzové, které je datováno do 15. století př. n. l. Po střední době bronzové však zdejší osídlení mizí.
Dnešní Nová Hospoda leží na někdejším rozhraní dvou panství – křimického a plzeňského městského panství. Na okraji křimického panství byl na sklonku 17. století za majetku Vrtbů postaven dvůr Grünhof. Byla zde panská hospoda Zeleného dvora a vedle ní byly postaveny další 4 chalupy. Nová Hospoda dala jméno nově vzniklé osadě a název Grünhof zůstal pouze panskému dvoru.
V 18. století vznikly u Nové Hospody dvě usedlosti, patřící plzeňskému panství, a to myslivna a hájovna. Postupem doby se osada spojila. K jejímu rozvoji přispělo nemalou měrou hornictví. V roce 1896 tu žilo již 406 obyvatel ve 33 domech, kteří se živili především prací v uhelných dolech. Po zrušení hornické kolonie u Litic (na místě pozdější Valchy) v roce 1910 se velká část horníků přestěhovala právě do Nové Hospody a Vejprnic.
Po první světové válce zde žili především dělníci ze Škodovky a horníci. Velkým problémem obce byl nedostatek vody, který zhoršoval i zdravotní poměry v ní. Byly zde tři krámky a obchod Západočeského konzumního družstva, děti chodily do školy nejprve do Vejprnic, od roku 1902 zde byla zřízena pobočka vejprnické školy, která se roku 1908 osamostatnila. Zrušena byla v roce 1963. Byl zde zřízen Sokol, Dělnická tělocvičná jednotka, roku 1921 družstvo Lidový dům, 1922 konzumní družstvo. Již roku 1913 byl ustaven hasičský sbor a roku 1902 dělnický zpěvácký spolek. Spolky pořádaly zábavy a ochotnická představení.
Roku 1950 byla osada připojena správně k Plzni, roku 1954 zde byl zřízen obvodní národní výbor a roku 1960 se Nová Hospoda stala součástí ObvNV Plzeň 3.
Ulice zde byly poprvé pojmenovány v roce 1957 (např. Rovná, Prostřední, K Merfánům). Další dvě vznikly roku 1977 (Krajní a Bezejmenná) a také rok 2015 přinesl dva nové uliční názvy, tj. ulici Šikmou a U Svahu.-
více informací
-
ulice
-
objekty
Pomník T. G. Masaryka
pomník: U Malého rybníčka 0/01-
autor
Fan