Dům rodiny Willyho a Marthy Hirschových
ulice
Plachého 6/812
-
poznámka
Heinrich Kulka (přístavba domu a zahradního altánu)
-
vznik
1888–1889 (stavba původního činžovního domu - Eduard Jahl) / 1907–1909 / 1927–1930 / 1937
-
stavební vývoj
Řadový historizující dům v r. 1898 koupil Richard Hirsch, zakladatel stejnojmenné továrny na drátěné zboží v Plzni. Jeho syn Wilhelm s manželkou pro sebe později nechali Adolfem Loosem razantně přestavět první patro.
Ústředním prostorem bytu se stala jídelna (s krbem v hladkém mahagonovém obkladu stěn a s trámovým stropem). Přes prostor zimní zahrady navázala na obytný pokoj se stěnami se zelenou tapetou a višňovým obkladem, do něhož byl vložen odpočivný kout s vestavěným křeslem a cihlovým krbem. Směrem do vnitrobloku se nacházelo zázemí bytu včetně kuchyně a schodiště pro personál. Některé prvky bytu připomínaly vídeňské byty Hirschových švagrů Rudolfa a Alfréda Krausových, navržených Loosem krátce předtím.
O dvacet let později vznikl ve druhém traktu budoár s trámovým stropem, na který navázala veranda, obrácená pětidílnými skládacími prosklenými dveřmi do zahrady ve vnitrobloku. Patrně v letech 1935–1936 byl ve druhém patře domu vytvořen malý loosovský byt pro Richarda Hirsche, syna Willyho a Marthy, patrně dle návrhu architektky Ilse Henning z Loosova okruhu. Následně byla dle návrhu Loosova žáka a spolupracovníka Heinricha Kulky provedena přístavba domu a zahradní altán s protileteckým krytem. Objekt slouží jako bytový dům, interiér ve 2. NP byl zničen ve 2. polovině 20. století, část bytu ve 3. NP přenesl soukromník do Prahy.-
prameny, literatura
-
významné osoby
Richard Hirsch
majitel Adolf Loos
architekt-
autor
DM