Areál tzv. Justičního paláce (část)
ulice
Veleslavínova 40/21
charakteristika
Osově symetrický soubor dvou za sebou umístěných budov s eklektickými průčelími a interiéry zabírá celý domovní blok v místech mimořádně cenných památek, které byly kvůli stavbě zbourány (gotický dominikánská klášter s fragmentem kostela sv. Markéty a kaplí sv. Ducha a špitál s kaplí sv. Václava).
-
firmy a instituce
Mimořádný lidový soud
Krajský soud v Plzni-
vznik
1897–1902
současný stav
Největší část tvořící třípodlažní administrativní budova založená na obdélném půdorysu. Nádvoří obíhají klenuté chodby (zpřístupňující prstenec kanceláří), které navazují na prostor hlavního tříramenného schodiště, přístupného vestibulem z Veleslavínovy ulice. Ze schodiště vede vstup do ústředí soudní síně.
-
stavební vývoj
Do roku 1445, respektive 1487, zde stály dva domy, které byly přestavěny v dům kaplanský. Po třicetileté válce byl na toto místo přestěhován špitál svaté Máří Magdalény a byla zde také postavena kaple svatého Václava.
V roce 1897 se započalo se stavbou justičního paláce podle plánů císařsko-královského ministerstva vnitra ve Vídni. Stavba nakonec trvala pět let. Vznikla takto šestikřídlá čtyřpodlažní budova na půdorysu písmene E. Justiční palác má čtyři vnější a jedno spojovací vnitroblokové křídlo, z něhož vystupuje bývalá kaple. Budova vznikla v eklektickém slohu.-
prameny, literatura
-
stavby
Areál tzv. Justičního paláce (část)
Veleslavínova 44/22
součást jednoho areálu tzv. Justičního paláce-
události
29. 10. 1918
Bourání Rakouska 10. 11. 1902
Krajský a okresní soud v nové budově-
autor
DM