Městské okružní sady
V roce 1861 byly vysazeny sady v okolí gymnázia a současně odhalen pomník purkmistra Martina Kopeckého, k němu v roce 1874 přibyl Pomník J. F. Smetany.
V letech 1880–1890 byl v místech dnešního divadla vytvořen vodopád s rybníčkem. Pás jemně modelovaných trávníků lemovala po obou stranách stromořadí, protínaly je organicky tvarované cesty a doplňovaly fontány a jezírka, kobercové záhony, vázy, krátkodobé florální objekty, sochy a další atraktivní prvky, umístěné na středové ose. Podoba sadů z druhé poloviny 19. století je v principu dodnes respektována, průběžně přibývají některé další objekty (secesní meteorologický kiosek, kašna se sochou matky s dítětem atd.).
Východní část okruhu vznikla v místě bývalé mlýnské strouhy, která byla v letech 1921–1922 zasypána po regulaci toku Radbuzy. V kompozici parku zůstala linie náhonu zachována jako travnatý pás vymezený stromořadími vedoucími k částečně zasypanému Pražskému mostu s Pietou. Při obnově v letech 1994–1996 přibyla před budovou muzea elipsovitá fontána, v sadech pak kovová loubí porostlá popínavými rostlinami a pásy kvetoucích trvalkových záhonů. Roku 2010 byla dokončena obnova úseku sadů, během níž se vodní prvek někdejší strouhy pod Pražským mostem vrátil na místo v podobě umělé vodní plochy.
Sady v severní části okruhu vznikly v roce 1846 (v návaznosti na aleje z roku 1839) a byly rozšiřovány ve druhé polovině 19. století (mj. po zasypání Soukenické valchy) i v meziválečném období. Od poloviny šedesátých let do poloviny osmdesátých let 20. století však severní i západní část sadového okruhu ustoupila průtahovým komunikacím a zůstaly pouze úzké pásy s výsadbami lemujícími silnice.
Valentin Čoček
1921–1922 úprava sadů
Jiří Damec
1994–2010 úprava sadů
Dana Wilhelmová
1994–2010 úprava sadů
Pomník Martina Kopeckého
pomník: Kopeckého sady 0/01
Pomník J. F. Smetany
pomník: Smetanovy sady 0/01
Fan
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.