Černice
popis
Původní samostatná obec Černice byla k Plzni připojena až během druhé světové války, a to konkrétně v roce 1942, a její součástí zůstala i po jejím skončení. Ovšem ne nadlouho, již v polovině šedesátých let (1964) byla z území města vyčleněna a připojena k okresu Plzeň-jih. K opětovnému připojení Černic k Plzni došlo až v roce 1976 a od té doby jsou trvalou součástí města. Dnes černické území spadá částečně pod Městský obvod Plzeň 2 – Slovany a zčásti tvoří samostatný Městský obvod Plzeň 8 – Černice.
K prvnímu pojmenování zdejších ulic došlo během prvního připojení Černic k Plzni. Konkrétně v roce 1947 byly schváleny názvy veřejných prostranství v připojených osadách. Tehdy dostalo jméno přes 40 černických ulic, ovšem dnes spadá do osmého plzeňského obvodu pouze 21 z nich. Zbylé se nacházejí na území druhého městského obvodu.
Vlastní názvy černických ulic vycházely a vycházejí především z místního pojmenování nebo ze jmen obecných. V roce 1947 dostaly ulice například takováto jména – Do Haček, Do Kopce, K Pomníku padlých, Pampelišková atd. Nicméně tehdy byla pojmenována i ulice Štefánikova, jejíž název se tomuto pravidlu vymyká. Je totiž nazvána po slovenském politikovi a astronomovi Milanu Rastislavu Štefánikovi (1880–1919). Tento název však ulici dlouho nezůstal. Již v roce 1951 bylo totiž toto prostranství přejmenováno po jiném muži – sovětském vojevůdci z období občanské války v Rusku, Vasiliji Ivanoviči Čapajevovi (1887–1919). K návratu k původnímu pojmenování došlo až v roce 1991.
Tato část města se nadále rozrůstala, a proto byly pojmenovávány další ulice, ale již ne v tak velkém množství jako v roce 1947. Jejich názvy se stále držely zmíněné zásady – nesly jména „neutrální“. Tak například v roce 2004 byly pojmenovány tři ulice po rostlinách – Tulipánová, Sněženková a Slunečnicová, přičemž podobné názvy nesly i další ulice, tj. Konvalinková, Kopretinová či Jeřabinová.
Ovšem i na konci devadesátých let se objevila výjimka, která potvrdila toto pravidlo. Tou byla ulice Gen. Lišky, pojmenovaná po stíhacím letci Antonínu Liškovi (1911–1998) krátce po jeho úmrtí.
Je třeba ještě zmínit, že všechny ulice nesou své prvotní názvy, i když ulice Štefánikova po nějaký čas nesla jméno jiné, jak již bylo uvedeno. Pro úplnost ještě dodám, že ulice K Cihelnám byla v roce 1982 rozdělena a její část nazvána K Losiné.
Více: https://umo2.plzen.eu/ a https://umo8.plzen.eu/-
stavby
Do Zámostí č. p. 1202
Do Zámostí 52d/1202 Venkovský rodinný dům Gustava Helmhackera
Kostincova 32/150 Rodinný dům "HON"
Lomená 16/1235-
ulice
-
objekty
Pomník obětem první a druhé světové války
pomník: K Pomníku padlých 0/01-
autor
Fan